Logarska dolina, smještena u središtu Kamniško-Savinjskih Alpa, jedno je od najljepših prirodnih čuda Slovenije. Poznata je po zelenim pašnjacima, kristalno čistim potocima i prekrasnim planinskim vrhovima. Logarska dolina je pravi raj za sve ljubitelje prirode. Bilo da volite planinarenje, biciklizam, fotografiju ili jednostavno želite uživati u miru i tišini, Logarska dolina pruža nezaboravno iskustvo. Ako tražite savršeno mjesto za kratki izlet Logarska dolina je pravi odabir.

Kako doći do Logarske doline?
Do Logarske doline najlakše je doći automobilom, a sama vožnja do tamo je pravi užitak jer vodi kroz slikovite krajeve s predivnim pogledima. Dolina se nalazi na sjeveru Slovenije, vrlo blizu granice s Austrijom, i lako je dostupna iz većih gradova poput Ljubljane, Celja ili Maribora.
Vožnja automobilom:
Iz Zagreba se do Logarske doline može doći na više načina. Najbrže je autocestom prema graničnom prijelazu Macelj, zatim preko Ptuja, Slovenske Bistrice, Mozirja i Solčave. To je nekih 200 km koji se autom pređu za oko 2,5 sata. Druga opcija je preko Ljubljane, a najkraća ruta je preko Krškog i Laškog, ali vremenski je to najlošija opcija i nju ne preporučamo.
Parking u Logarskoj dolini:
Na ulazu u Logarsku dolinu nalazi se naplatna kućica. Ulaz se naplaćuje oko 7 eura za osobni automobil. Unutar doline postoji nekoliko dobro označenih parkirališta:
- Glavno parkiralište kod hotela Plesnik i početka poučne staze.
- Parkiralište kod slapova Rinka, idealno za one koji žele planinariti ili posjetiti slap.
- Manja parkirališta uz cestu, pogodna za kraća zaustavljanja i bicikliste.
PO ČEMU JE LogarskA dolinA posebnA?
Logarska dolina duga je oko 7 km i smještena na nadmorskoj visini između 850 i 1.300 metara. Okružuju je impozantni vrhovi Kamniško-Savinjskih Alpa: Ojstrica (2.350 m), Planjava (2.394 m) i Brana (2.253 m). Dolina je pod zaštitom pa je sav prirodni krajolik očuvan i zaštićen od prekomjernog razvoja.
Unutar doline nalazi se nekoliko tradicionalnih alpskih farmi, turističkih domaćinstava i planinarskih domova, a sve to u savršenom skladu s prirodom.
Planinarenje u Logarskoj dolini
Planer planinarske rute
Logarska dolina idealna je baza za planinarenje – bilo da ste rekreativac ili iskusni alpinist. Od laganih šetnji do ozbiljnih uspona na dvotisućnjake, ovdje ćete pronaći stazu po svom ukusu.
1. Slap Rinka (1.050 m) i izvor rijeke Savinje
Jedna od najpopularnijih staza u dolini vodi do veličanstvenog slapa Rinka – jednog od najviših u Sloveniji (90 m). Staza počinje kod parkirališta na kraju doline i traje svega 15 minuta lagane šetnje. Iznad slapa nalazi se Orlovo gnezdo – mali planinski kafić s fantastičnim pogledom, nikako ne propustite priliku tu popiti piće i malo se odmoriti.

2. Dom na Okrešlju (1.396 m)
Od slapa Rinka možete nastaviti uspon do planinarskog doma na Okrešlju (oko 1 h hoda). Ova lokacija odlična je za odmor i pripremu za daljnje uspone na više vrhove kao što su:
- Brana (2.253 m) – 3 h od Okrešlja
- Planjava (2.394 m) – 4.5 h
- Turska gora (2.251 m) – 3.5 h

3. Ojstrica (2.350 m)
Jedan od najatraktivnijih i najfotografiranijih vrhova u Sloveniji. Uspon je zahtjevan, ali vrijedan truda. Postoji više pristupnih staza, a najčešće se kreće iz Klemenče Jame (1.208 m), do koje se dolazi iz Logarske doline (oko 1.5 h hoda).
4. Poučna staza Logarske doline


Za one koji žele laganu šetnju, tu je 7 km duga poučna staza, koja vodi kroz cijelu dolinu – od ulaza do slapa Rinka. Opremljena je informativnim tablama o flori, fauni, geologiji i kulturnoj baštini ovog kraja. Ovo može biti lagana obiteljska šetnja kroz prekrasnu dolinu, nije ni malo zahtjevna, radi se o ravnom terenu.
BiciklOm u i oko Logarske doline
Logarska dolina je savršena destinacija i za ljubitelje biciklizma. Cesta koja prolazi kroz dolinu je asfaltirana, s blagim usponima i gotovo bez prometa, što je čini idealnom za laganu vožnju biciklom kroz spektakularan krajolik.
1. Vožnja biciklom kroz dolinu (7 km u jednom smjeru)
Ova biciklistička ruta vodi od ulaza u dolinu pa sve do slapa Rinka. Savršena je za obiteljsku vožnju ili opuštanje u prirodi, uz nekoliko odmorišta i izvora pitke vode.
2. Panoramska cesta Solčavsko – Solčavska tisa, Matkov kot, Podolševa

Za naprednije bicikliste preporučujemo Solčavsku panoramsku cestu – 37 km dugu kružnu rutu koja povezuje Solčavu, Matkov kot, Podolševu i Logarsku dolinu. Ova ruta prolazi kroz visoke planinske livade, šumske puteve i pruža fantastične poglede na Alpe. Ima nekoliko zahtjevnih uspona, pa preporučamo e-bike ili dobru kondiciju.
3. MTB mogućnosti
Oko Logarske doline postoji više makadamskih i šumskih puteva pogodnih za MTB vožnje. Neki od njih vode prema Robanovom kotu i Matkovom kotu, gdje možete istražiti manje poznate dijelove regije.
Smještaj u Logarskoj dolini
Unutar i oko Logarske doline postoji više opcija za noćenje – od luksuznih hotela do autentičnih seoskih domaćinstava.
Preporučeni smještaji:
- Hotel Plesnik** – luksuzni eko-hotel s wellnessom, bazenom s pogledom na planine i izvrsnom kuhinjom.
- Turistička kmetija Lenar – tradicionalno domaćinstvo s odličnim doručkom, idealno za obitelji i parove.
- Planinarski dom na Okrešlju – za one koji žele prespavati u srcu planina.
- Kamp Menina (blizu Mozirja) – odličan izbor ako putujete s kamperom ili šatorom.
Savjet: Za najbolji izbor i cijene, rezervirajte smještaj unaprijed, osobito tijekom ljeta. Najbolji pregled raspoloživog smještaja po najboljim cijenama i mogućnošću otkazivanja pronaći ćete na Booking.com
Gdje jesti U LOGARSKOJ DOLINI?
U dolini i okolici nalaze se male gostionice i planinske kuće koje nude domaću kuhinju:
- Gostilna Plesnik – odlična domaća jela i lokalni specijaliteti.
- Planšarija Logarski kot – tradicionalna slovenska kuhinja s pogledom na dolinu.
- Okrepčevalnica pri slapu Rinka – jednostavna hrana i piće u podnožju slapa.



Preporučeni lokalni specijaliteti:
- Ajdovi žganci s kiselim mlijekom
- Jota – juha od kiselog kupusa i graha
- Domaći sir, med i rakija iz obližnjih sela
Aktivnosti i atrakcije
Osim planinarenja i biciklizma, Logarska dolina nudi i druge sadržaje:
- Jahanje konja – u obližnjem centru u Solčavi.
- Vođene ture – uz lokalne vodiče možete naučiti više o prirodnim i kulturnim znamenitostima.
- Foto-safari – idealno za fotografe koji žele uhvatiti zoru iznad planina ili divlje životinje.
- Wellness – u hotelu Plesnik možete se opustiti u sauni, jacuzziju i bazenu.
Savjeti za posjet LOGARSKOJ DOLINI
- Najbolje vrijeme za posjet: od svibnja do listopada, kada su sve staze i ceste otvorene.
- Oprema: čak i za lagane šetnje preporučuju se gojzerice i slojevita odjeća jer vrijeme u planinama brzo mijenja.
- Voda: Pitka voda dostupna je na nekoliko izvora u dolini – boca vode i termosica uvijek su dobra ideja.
- Internet: Signal je slab u nekim dijelovima doline – savršena prilika za digitalni detox.
Zaključak
Logarska dolina nije samo prirodna oaza – ona je iskustvo koje ostaje s vama dugo nakon posjeta. Savršeno očuvana, dostupna i raznolika, ova dolina je pravo mjesto za svakoga tko traži mir, inspiraciju i avanturu u srcu slovenskih Alpa.
Bez obzira dolazite li na dan, vikend ili tjedan, preporučujemo da je istražite pješice ili biciklom, doživjet ćete nezaboravno iskustvo i svjedočiti pejzažima kao s razglednice.
Pogledajte i naše ostale savjete za planinarske i biciklističke izlete: